Kıbrıs’a Arabayla Gitmek, Arabalı Feribot Rehberi

Mersin’in Taşucu’ndan vapur seferleri düzenlenmektedir. Bu seferlerde araç taşıma olmakla birlikte kendinizde aracınızın yanında seyahat yapabiliyorsunuz. İlk olarak hangi ilde yaşıyorsanız Mersin’e kadar arabanızla seyahat edip Mersin’den aracınız ile birlikte vapurla geçiş yapmalısınız.

Kıbrıs dört tarafı denizle çevrili olduğundan kara yolu ile gitmek imkansızdır. Kullanılan yol ise deniz yolu ulaşımdır. Mersin’in Taşucu’ndan vapur seferleri düzenlenmektedir. Bu seferlerde araç taşıma olmakla birlikte kendinizde aracınızın yanında seyahat yapabiliyorsunuz. İlk olarak hangi ilde yaşıyorsanız Mersin’e kadar arabanızla seyahat edip Mersin’den aracınız ile birlikte vapurla geçiş yapmalısınız yani Kıbrıs’a arabalı vapur ile gidebilirsiniz

Kıbrıs’a Arabayla Nasıl Gidilir? (Türkiye’den Çıkış)

Aracınız ile Türkiye üzerinden çıkış yapılması için nasıl sınır kapılarında pasaport işlemleri varsa Taşucu’nda da aracınız içinde bazı işlemler yapılması gerekmektedir. Bu işlemin adına triptik denilmektedir. Yani aracınızın Türkiye üzerinden çıkış yaptığını gösteren belge olarak adlandırılmaktadır. Bu işlemi Mersin Taşucu limanından yaptırabilirsiniz.

Kıbrıs’a Araçla Giriş

Kıbrıs’a normalde pasaport ve kimlik ile giriş yapılabiliyor. Eğer uçakla seyahat edecek olsaydınız sadece kimlik ile geçiş yapabilecektiniz. Fakat arabanız ile liman üzerinden Kıbrıs’a gidecekseniz, pasaportunuzun olması gerekmektedir. Pasaportunuz yok ise aracınızı Kıbrıs’a götüremez ve limanda vapura koyamazsınız. Bu sebeple pasaportunuz yok ise pasaport başvurusu yapmanız gerekecek var ise giderken pasaportunuzu yanınıza almayı unutmayın.

Araç Ruhsatı ve Diğer Belgeler İçin Ne Gerekir?

Kendi kimlik ve pasaportunuzun yanınızda olduğu gibi aracın ruhsatını da yanınızda olması gerekir. Aksi halde aracınızı yine Kıbrıs’a geçiremezsiniz. Normalde Kıbrıs adasında 30 gün kalacaksanız bu belgeler yeterli olacaktır. Daha fazla kalacaksanız aracınızın MTV Vergi Ücretinin yatırıldığına dair belgeyi de yanınızda bulundurmanız gerekecektir.

Türkiye’deki Ehliyet Kıbrıs’ta Kullanılır mı?

Kıbrıs’ta trafik Türkiye ‘ye göre ters işlemektedir. Eğer 30 gün kalacaksanız Türkiye’deki ehliyetinizi kullanabilirsiniz. Fakat 30 günden fazla kalacaksanız aracınızla uyumlu bir ehliyete ihtiyacınız olacaktır. KKTC’de bir aydan fazla kalacaksanız ehliyetinizi KKTC ehliyeti ile yenilemeniz gerekecektir. Bu işlemi oradaki sürücü kurslarından yapabilirsiniz.

Araç Sigortası

Aracınızın sigortası adada geçerli olmadığından KKTC Gümrük Kapısı’ndan geçmeden önce araç sigortanızı yaptırmanız gerekecektir.

Kıbrıs’a Neden Kendi Aracınızla Gitmelisiniz?

Kıbrıs aşırı derecede sıcak bir ada olduğundan, tatil yada iş için gidiyorsanız, aracınızla gitmeniz sizin için daha konforlu olacaktır. Toplu taşıma için araçların eski olması ve taksilerin pahalı olması nedeniyle, bizim tavsiyemiz adaya aracınızla giriş yapmanız olacaktır. Kıbrıs’a araba getirmek sizin için daha avantajlı olup kafanız rahat olacaktır istediğiniz yere kendi arabanızla gitmek varken otobüsle taksiyle gitmek sizi daha yorucu hale getirebilir

Kıbrıs’a Araba İle Gitmek İçin Neler Gerekli?

  • Pasaport
  • Yurt dışı çıkış belgesi (Triptik)
  • Taşucu’ndan Kıbrıs’a yaklaşık 7 saat yolculuğun ardından Kıbrıs’a giriş de araç için Kıbrıs sigortası istenmekte, bunu hemen limanda yaptırabilirsiniz. (Aracınızı en az 6 Aylık sigorta yaptırmanız gerekmektedir)
  • Vergi harcı ödemek zorundasınız.

Mersin’den Feribot için bir-iki hafta önce rezervasyon yapılmalıdır. Feribot için araç ve yolcu ücretleri ayrı ayrı ödenir.

Kıbrıs’a Araba İle Gitmenin Ücreti Nedir? Tüm Maliyet Ne Kadardır?

Arabanızla Kıbrıs’a gittiğinizde fiyatı merak ettiniz ve cevap aslında birkaç faktöre bağlı. Öncelikle aracınızın bakım masraflarını, kasko ve resmi işlere gidebilecek ücretleri hesaplamalısınız. Yakıt fiyatını aracınızın yol boyunca tüketeceği enerjiye göre hesaplamanız sizin için iyi olacaktır. O zaman rotaların mesafesi ve kaçınılmaz olarak içinde olacağımız feribot transferi açısından küçük bir maliyet olacaktır.

Kıbrıs’a araba ile gitmenin maliyeti elbette çok yüksek değil ama kişinin hesabını bilmesi en doğrusu olacak ve tedirginlik yaratmayacaktır.

Örneğin şöyle düşünebilirsiniz: İstanbul’dan yola çıkıp Kıbrıs, Girne’ye gitmek isterseniz gidilecek mesafe 1700 km yakındır. Aracınızın marka ve modeline, yakıt ekonomisine, yol ve hava koşullarına göre değişebilen bir ücret olmakla birlikte ortalama 5.000 TL masraf çıkmaktadır.

Ancak araba ile Kıbrıs’a feribotla yolculuk, değişen yakıt ve ekonomiye ve aracınızın ağırlığına bağlı olarak maksimum 1.000 TL ile 2.000 TL arasında değişebilir.

Tüm faktörleri hesaplayıp ücretleri biraz daha geniş tuttuğunuzda Kıbrıs’a araba ile gitmenin maliyeti 6.000 TL ile 8.000 TL arasında değişiyor. Bu, maddi durumunuza göre yapabileceğiniz bir seyahat için bir ön fikir olacaktır.

Yorum yapın