15.05.2022 0 Yorum

Kıbrıs Taşı Nedir ve Nerelerde Kullanılır?

Kıbrıs taşı eski zamanlarda yaşayan insanların hayvanların derilerini boyamak için kullandığı lacivert renk veren FeSO4 formüllü bir maddedir. Simyacılar Kıbrıs taşını kullanarak asitleri elde edip kullanmıştırlar. Kıbrıs taşı formülü okunuşu ise; Demir2 Sülfat şeklindedir. Kıbrıs taşı adını alma sebebi ise Akdeniz bölgesinde bulunması sebebidir. 

Kıbrıs Taşının Ne İşe Yarar?

Kıbrıs taşının kullanıldığı alanlar tekstil boyası olarak iplik kumaş ve hayvan derilerini boyayabilen bir taş cismidir. Diğer isimleri Zaç-ı Kıbrıs, Vitriyol diye de bilinmektedir.

Kıbrıs taşının bulunma öyküsü ise; Simyacılar kimyasal araştırmalarıyla beraber ölümsüzlük iksirini arama yapılması esnasında Kıbrıs taşını keşfetmişlerdir. Bu taş geçmiş tarihteki simyacılardan günümüze kadar gelmiş olup Kıbrıs taşı adını hala taşımaktadır. Simyacıların Kıbrıs taşı ile birlikte kullandığı  Şap taşı ve Göz taşı da bu kategoride yer alır.

Kıbrıs Taşı Formulü

Kıbrıs taşı formülü FeSO4 ‘dür. Bu formül kimyacılar tarafından okul derslerinde verilmektedir.  Demir 2 Sülfat, Vitiryol, Zaç-Kıbrıs, FeSO4, Kıbrıs taşının yerine bu isimleri de duyabilirsiniz.

Kıbrıs Taşının Karıştırılmaması Gereken Bilgi

Ayrıca Kıbrıs adasında Kıbrıs taşı ile çok karıştırılan bir diğer taş ise Gavur taşıdır. Gavur taşı büyük bir kayadır. Kıbrıs’ın Baf limasol sahil yolunda bulunur. Kıbrıs taşı kimya biliminde kullanılan, simyacıların tesadüfen bulduğu dışı sarı taş ile kaplı, içi masmavi bir taştır. Aşağıda ki görsel o bölgede bulunup Kıbrıs taşı ile karıştırılan Gavur taşı( kaya) görselidir.

Kıbrıs Taşı Ne İşe Yarar?

Kıbrıs taşı eski tarihlerde yani simyacıların, kimya bilimleriyle ilgilenmesi sayesinde tesadüfen bulunan ve günümüzde Kıbrıs taşı ne işe yarar diye merak edilmektedir. Mavi renk boya veren bir taş olduğu için işaretleme, tekstil alanında boyama amaçlı kullanılabilir. Günümüzde Kıbrıs taşı ile takı tasarımları tespihler ve çeşitli aksesuarlar yapılabilmektedir.

Bu taşlar farklı şekillerde bulunabilir ve kesilip biçilerek aksesuar takı gibi eşyalara dönüştürülebilmektedir. Kıbrıs taşı değerli bir taş cismidir.  Kıbrıs taşını tesadüfen bulmanız dışında görselde görünen şekilde satın alamaz veya bulunması zordur. İçini oyduğunuz zaman boya verebilir. Simyacıların da asıl amacı Kıbrıs taşının boya vermesiydi. Bu taş işaret koyma ve hayvanların derilerine belirli işaretleri çizme amacında kullanılmıştır. Günümüz de Kıbrıs taşının kullanımı işaretle olmasa da bulan kişiler, Bu taş ile aksesuarlar takılar, küpeler kolyeler, ve tespihler yapmaktadır.

Dışı normal taş ile kaplı olup içinde ki mavi cisim ortaya çıkartılarak saydam bir taş cismi oluşmaktadır. Bu taş işlenerek çeşitli türlere dönüştürülebilmektedir Dışı sarı renkte katman ile kaplı olan bu taşın içi masmavi ve şeffaf görünüme sahiptir. Işığı geçirebilir ve saydam görüntüsü vardır. Kıbrıs taşının işlenmemiş halinin kenarları keskin olabilir ve zarar verebilir. Dikkatli olmanızı tavsiye ederiz.

Bu şekilde farklı taş cisimlerinin de olduğu türlü işlemeler sonucunda ortaya çıkan aksesuarlar satışa sunulmaktadır. Simyacıların bulup kullandığı bu taşlar günümüz teknoloji sayesinde artık o zamanların kullanım amacının dışına çıkıp sadece görsel güzellikler yapılmaktadır. Örneğin takı, tespih, aksesuar gibi.

Yorumlar (0)