Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler

Turizmin en çok olduğu ve her yıl dolu geçen Kıbrıs’ta tatil fırsatları hiç kaçırılmadan rezervasyonları yapılıyor. Bu makalemizde; Kıbrıs’ta gezilecek yerler, Kıbrıs’ın tatil beldeleri ve fotoğraflarını sizlere detaylı bir şekilde sunuyoruz.

Kıbrıs’ta Gezilecek Yerler

Kıbrıs’a gelmeden önce akla ilk gelen sorulardan birisi “Kıbrıs pahalı mı?” veya “Kıbrıs’ta yaşanılır mı?” gibi bu ve benzer sorular soruluyor. Kıbrıs’ta yaşayanlara göre pahalıdır. Tatil amaçlı gelenler fazla para harcamadan da tatilini dolu dolu geçirebilmektedir.

Kıbrıs’ı ortalama 1 hafta da dolu dolu  gezebilirsiniz Peki Kıbrıs’ta gezilecek yerler neresi?

Bu listelediğimiz yerler özenle seçilmiş ve ziyaret sayısı en fazla olan turizm bölgeleridir. Kıbrıs tatil bölgelerinin hakkında kısaca sizi bilgilendirelim.

Müzeler

Öncelikle bir tane müze kartı çıkartarak Kıbrıs’ta ki müzeleri gezme imkanınız olacaktır. Müze kartı almak için buraya tıklayın. Bu müzeler hangileridir?;

Girne İkon Müzesi

Kıbrıs’ta bulunan bu müzede; 19. yüzyıldan dan sonrasına ait, eski kiliselerden kalma ikonlar sergileniyor ve bu ikonların üzerinde Hz. İsa ve muhtelif Azizlerin resimleri bulunuyor.

Barış ve Özgürlük Müzesi ve Anıtı

Kıbrıs barış harekatında askerler ve komutanların anısına dönüştürülmüş bir ev Giriş katında; Barış Harekatı’nın tarihi süreci canlandırılmıştır. Harekatta kullanılan silahlar sergileniyor. Üst katında; harekâtta şehit olanların fotoğrafları giydiği giysiler ve özel eşyaları bulunmaktadır. Avluda ise harekat sırasında şehit olan asker ve sivillerin isimlerinin yazılı olduğu anıtlar bulunuyor.

Batık Gemi Müzesi

Girne kalesinin içinde bulunan batık geminin bulunduğu adeta sizi tarihe götürecek bir uzun yıllardır yerinden kıpırdatılmayan geçmişi göreceksiniz.

Kıbrıs Tarihi ve Klasik Motor Müzesi

Geçmişte ralli yarışçılarının kullandığı arabalar ve motorların bulunduğu her yaşa hitap eden bu müzede vakit geçirmek oldukça sizi memnun edecektir. Araba hayranlarını oldukça heycanlandıracağının garantisini vermekteyiz.

Plajlar Kaleler ve Limanlar

Aşağıdaki görseller ve açıklamalar Kıbrıs’ın gezilecek bölgelerinden plajlar kaleler ve limanlar hakkında bilgiler içermektedir.

Girne Kalesi Hakkında Bilgiler

Batık gemi müzesinin bu kalenin için de olduğunu biliyormuydunuz. Girne Kalesi bizanslılar tarafından inşa edilip sonrasında romalılar tarafından işgal ediliyor İlerleyen zamanlarda Osmanlı tarafından Girne Kalesi revize edilip günümüzde gördüğümüz gibidir. Kıbrıs’ta gezilecek yerlerin başında gelen Bu kaleye gitmenizi kesinlikle öneriyoruz.

Baf Limanı ve Kalesi

İçince Baf kalesinin bulunduğu akdeniz manzarasıyla sizi çok rahatlatacaktır. İçerisinde hediyelik eşya dükkanları ve denize karşı balıkçı kayıklarını görebilmeniz mümkündür. 500 Tekne garajıyla mükemmel manzarası ile içerisinde cafelerin bulunduğu denize karşı hoş vakit geçirebileceğiniz Kıbrıs’ın tatil beldeleri alanına girmektedir.

Glapsides Plajı

Temiz denizi, kokusu ve kumsalıyla, Kıbrıslılar tarafından en çok tercih edilen plajdır. Yüzme bilmeyenler için de tehlikesi olmayan sığ denizi ile ne kadar ilerlerseniz ilerleyin boyunuzu aşmamaktadır. Glapsides Plajı Kıbrıs‘ta gidilmesi gereken en iyi plajlardan biridir.

Larnaka Kalesi

Büyük surları ile içinde tarihi eşyaların bulunduğu ortaçağ Larnaka Kalesi Kıbrıs’ta gezilecek yerlerden biridir. Adeta şehir gibi içinde sokakların bulunduğu bir şehir gibi kaledir.

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *