Kıbrıs Market Fiyatları

2023 yılında özellikle dünyanın global bir ekonomik krizle uğraşması sonucu ucuz ürünlere talep arttı. Kıbrıs market alışverişi konusunda daha ucuz ve kaliteli ürünleri içerisinde barındıran bir ülkedir. Bu sebeple ziyaret akını ve alışveriş çılgınlığı Kıbrıs’ta fazlaca yaşanmaktadır.

Son yılların en önemli konularından biri de alışveriş çılgınlığı. Bu alışveriş çılgınlığında önemli olan, market ve gıda ihtiyacını ucuz ama kaliteli bir şekilde karşılamaktır. Birçok ülkeyi gezen veya ülkesini değiştirebilen kişiler evlerine döndüklerinde daha ucuz ve kaliteli ürünlerini yanlarında getirmek isterler. Kıbrıs bu konuda oldukça iyidir ve birçok kişinin alışveriş için tercih ettiği bir ülke haline gelmiştir.

Kıbrıs’ın Ekonomisi ve Ucuzluk Nedenleri Nelerdir?

Kıbrıs, Doğu Akdeniz’de yer alan bir adadır. Kıbrıs, Türkiye, Mısır ve Güney Kıbrıs Türk Cumhuriyeti arasında tartışmalı bir bölgedir. Ancak Kıbrıs’ın özellikle son yıllarda öne çıkan özelliği ekonomik büyümesi ve bu büyümenin market ekonomisi üzerinden gelişmesidir. Kıbrıs, son on yıllarda içinde bulunduğu ekonomik krizden kurtulmuştur. Kıbrıs’ın toplam gayrisafi milli hasılası, 2008 yılında %5 oranında düşme göstermişti. Ancak, bu oran iki yıl içinde %25’e kadar çıkmıştır. Bu, Kıbrıs’ın ekonomi durumunun 2008’den bu yana büyük ölçüde iyileşmiş olduğunu göstermektedir.

Kıbrıs’ın ekonomik krizden kurtulmasının önemli sebepleri arasında Kıbrıs’ın Avrupa Birliği (AB) katılımının etkisi ile hükümetin uyguladığı çeşitli ekonomik reform politikaları ve geniş kapsamlı piyasa liberalizasyonunu içeren market ekonomisi önlemleri yer almaktadır. Kıbrıs hükümetinin, merkez bankası ve AB ile çalışarak Kıbrıs ekonomisi için ciddi reformlar yürürlüğe koyması, Kıbrıs’ta market ekonomisi gelişimini büyük ölçüde hızlandırdı. Bununla birlikte, Kıbrıs’ta özelleştirme, ticaret liberalizasyonu ve sermaye akışına getirilen düzenlemeler, Kıbrıs’ın ekonomi ve iş piyasasını geliştiren başlıca faktörler arasındadır.

Özellikle, Kıbrıs Sermaye Piyasası Komisyonu tarafından getirilen düzenlemeler ile borsalara, fon ve emtiaların kolayca işlem görmesi sağlanmıştır. Kıbrıs’ta market ekonomisinin etkileri, 2010 başından bu yana ülkede gözlemlenmektedir. Kıbrıs ekonomisinin üç ana konuyu vurguladığını düşünebiliriz. Bunlar arasında, IPAF fonu ile desteklenen yerel şirketlerin artan finansal gücü; Kıbrıs’ta arz ve talep arasındaki denge arttı; enflasyonun düşürülmesi ve ülkenin ödemeler bilançosunda tutarlı bir dengenin sağlanması sayılabilir.

Kıbrıs’ta market ekonomisinin önemi, sadece ekonomik olmayıp, sosyal açıdan da büyüktür. Kıbrıs’ta pazar ekonomisinin gelişmesi, ülke nüfusunu fazlasıyla etkilemiştir. Şu anda, Kıbrıs’ta iş olanakları arttı, eğitim ve sağlık harcamaları arttı ve çalışma koşulları iyileşti. Sonuç olarak, Kıbrıs’ın market ekonomisine dair etkinlikleri, ülkenin ekonomik ve sosyal durumunu ciddi ölçüde iyileştirdi ve ülke için büyük bir atılım oluşturdu. Kıbrıs hükümetinin reformlarının yanı sıra, hükümetin destekleyici politikaları, ülkedeki ekonomik büyüme ve gelişmeyi önemli ölçüde etkiledi. Kıbrıs’ın artan ekonomik refahı, ekonomik ve sosyal kalkınmanın göstergeleridir.

Kıbrıs’ta Ucuz Olan Market Ürünleri Nelerdir?

Mart 2023 itibariyle güncel olan bu veriler, Kıbrıs‘ta yapacağınız tüm alışverişleri önceden hesaplamanıza yardımcı olacaktır.

Aşağıda sizler için derlediğimiz güncel 2023 Kıbrıs Mart Market Ürün Fiyatlarını görebilirsiniz; 

ÜRÜNFİYAT
1 Adet Ekmek8,50 TL
500 Gr Makarna16,50 TL
800 Gr Toz Şeker27,25 TL
1 Lt Ayçiçek Yağı62,00 TL
15 Adet Yumurta46,50 TL
1 Kg Un60,50 TL
1000 Gr Pirinç56,50 TL
500 Gr Tam Yağlı Peynir108,00 TL
800 Gr Siyah Zeytin 80,50 TL
700 Gr Domates Salçası39,50 TL
500 Gr Turist Çay74,50 TL

Temel gıda ve bakkaliye ihtiyaçlarının fiyatları Türkiye’ye göre yüksek görünebilir ancak bunlar avronun ve kendi para birimlerinin çevrilmiş değerleridir. Türkiye’deki gibi zincir mağazaları olmayan Kıbrıs’ta fiyatlar hep dalgalı haldedir. Bu da gösteriyor ki daha yüksek ve daha ucuz fiyatlara bulabileceğiniz birçok alan ve alternatif var. Yurt dışından geliyorsanız para birimimiz çok değerlenecek ve yukarıdaki fiyatların neredeyse yarısını gözle görülür şekilde ödeyeceksiniz. Bu yüzden Kıbrıs’ta market alışverişi yapmak sizin için her açıdan kârlı olacaktır.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir