04.06.2022 0 Yorum

Kuzey Kıbrıs’a Gittiğinizde Uymanız Gereken Trafik Kuralları

Makalemizde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde yaşamak için ilk adımı atan vatandaşlar veya yeni gelen kişiler arabaları ile gelirse uyması gereken birçok kurallar var. Çoğu ülkenin kuralları benzer olsa da bazı farklılıklar görünebiliyor. Bu farklılıklara gelin göz atalım;

Kıbrıs’ta Trafik Kuralları

Öncelikle Kıbrıs’ta araba sahibi olduktan sonra sizleri sağdan direksiyonlu arabalar bekliyor. Direksiyon sağdan olup trafiği soldan ilerlemektedir. Türkiye’nin tam tersi. Bunun sebebi uzun süre İngiltere’nin uzun yıllar sömürmesine kalmasına dayanmaktadır. Çünkü İngiltere’de de kurallar aynı şekildedir.

Yoğun ve trafiğin çok olduğu yerlerde araba kullanma tecrübeniz var ise Kıbrıs’ta araba kullanmak size zor gelmeyecektir. İlk öncelikle sağdan direksiyonlu bir arabadan indiğinizde soldan direksiyonlu bir araba binerseniz sizin için tek fark vitesi sol elinizle değiştirmektir olacaktır, kulağa farklı gelse de buna alışmak çok kolaydır Gaz, fren, debriyaj aynıdır. Sağda gaz orta da fren solda debriyaj bulunmaktadır.. Kıbrıs’ta araba sürmenin ardından gelen ilk kural trafik kurallarına uymaktır.

Bu kurallar şunlardır;

Şehir içinde belli başlı yerlerde hız radarı olması, (Bu radarlar sabit olduğu için gizli değildir, radara düşmeniz biraz zor olabilir, tabelalarla uyarılar bulunmaktadır.) Yerleşim alanlarında genellikle hız sınırı 50 km’dir Yerleşim yeri dışı olan alanlar ise 65km hız sınırı vardır. Bu sınırların olduğu bölgelerde genellikle radar kameraları mevcuttur. Hızınızı 1 km bile sınırdan yukarıya arttırırsanız ceza yeme riskiniz vardır.

Kurallar ve Cezalar

Kıbrıs’ta Trafik Cezalarını merak ediyorsanız buradan makalemize erişebilirsiniz. Çift şeritlerde Gidiş ve dönüş olarak radar tespiti yapılmaktadır.

Kıbrıs’ta radar cezalarından sonra ilk gelen kural park kuralıdır. Yanlış park yapmanızdan dolayı ceza yeme riskiniz çok fazladır Çift sarılı yollara araç park etmeyin, aracınız anında çekilebilir.

Yaya Akışı

Yayalara yol vermek Kıbrıs’ta çok önemlidir. Bu kural bütün ülkelerde önemli olsa da uyulmuyor. Kıbrıs’ta bu kurala uymayanlara anında ceza yazılabilir. Kıbrıs halkı bu yönden hoşgörülü olup yayalara yol vermektedir. Aslında yayalara yol vermek zorundadır. Trafikte yol vermemek hoş karşılanan bir durum değildir

Alkollü araç kullanmak Kıbrıs’ta da yasaktır, bu yasak dünya genelinde de yasak olsa Kıbrıs’ta gece hayatı fazla olduğu için alkol tüketimi de bir hayli fazladır. Bu nedenle alkollü araç kullananların denetime girme riski çok daha fazladır çünkü trafik polisleri uygulamaları çok sık yapılmaktadır. Alkollü araç kullanmayın. Eğer alkollü araç kullanırken tespit edilirseniz ağır cezalara mahkum kalabilirsiniz Kıbrıs’ta yediğiniz cezaları ödemeden Kıbrıs’ı terk edemezsiniz çıkış kapısında ödemeniz gerekmektedir, cezalarınızın son ödeme tarihleri vardır bu tarihler arasında ödenmezse cezalarınız belli bir miktar düzenli olarak zamlanmaktadır. Cezalarınızı zamanından önce ödemenizi tavsiye ederim sebebi ise erken ödeme ile indirim alabilirsiniz.

Yorumlar (0)