15.05.2022 0 Yorum

KKTC’de Askerlik Yapacakların Öğrenmesi Gereken Bilgiler

KKTC’de askerlik bazen çok güzel, bazen çok zor olabilmektedir. Sebeplerini açıklayalım.

Sizi Havaalanında Karşılayacaklar

Kıbrıs bir tatil adasıdır. Yazları çok aşırı sıcak ve kışları ise bol yağmurlu geçmektedir. İlk olarak uçak biletiniz alıp Kıbrıs Ercan havaalanına iniş yaptığınızda askeri personelin giriş yaptığı  peron ayrıdır. Askerlik dönemleri belli olduğundan siz zaten indiğinizde orada sizleri bekleyen yetkililer olacaktır.

Havaalanında Toplanma

Sonrasında geçişiniz yapılır ve Kıbrıs farklı bir ülke olduğundan sizlere  5 dk müsaade edilerek havalimanından hat almanıza yardımcı olunur. Havalimanının bitişiğinde askeri toplanma yeri mevcuttur. Buraya gidilerek herkese tek tek mesleği sorulmaktadır.

İlginç olan burada sizin mesleğinizi söylediğinizde oradaki komutanların işine sizleri kendi birliğine alabiliyor. O sizi kendi yanına yada boşluk olan bir yere alabiliyor. Fakat burada sizin asıl yerinizin nasıl olduğunu bilmediğiniz için bir yandan iyi bir yandan kötü olabilmektedir.

Askerlerin Birliklere Dağıtılması

Sonrasında sizleri otobüs gelip oradan alarak KTM alanına getiriyor. KTM alanından ise  tek tek birliklerinize dağıtım yapılıyor.

Eğer ilk başta mesleğinizi söylediğinizde sizi komuttan orada not alıyor ise ortalama 7  veya 15  gün içerisinde tertip emri geliyor ve yeni yerinize gidiyorsunuz.

Burada  durum şu ki  asıl yerinize gittiğiniz de çok rahat oluyorsunuz ve oraya alışıyorsunuz tam alıştık derken ilk başta hava alanının oradaki mesleğinizi söylediğiniz komutan sizleri yanına almak için tertip emrini göndermiş sonra yeni sizi çağırıyor yeni yerinize gittiğinizde daha kötü olduğunu görünce moraliniz bozulabiliyor.

Bunun tam tersi de olabilir  tabi moraliniz tavan yapar belki de daha iyi oldu diyebilirsiniz.

Genelde sahil kesimlerinde askerlik yapmak her zaman daha iyidir hele ki Kıbrıs’ta emin olun çok daha iyidir. Pişman olmazsınız. Barmen, garson, cankurtaran mesleklerinden anlıyor iseniz avantajlı olabilirsiniz.

Yorumlar (0)