15.05.2022 0 Yorum

KKTC’ye Türkiye Hatlı Telefon İle Gitmek (Turkcell, Avea, Vodafone)

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ne kadar yavru vatan olarak bilinse de kendi bayrağı olan bir ülkedir. Bu durumda Türkiye’den adaya gidildiğinde yurt dışına çıkmış sayılır ve operatörünüzü kullanmak istediğinizde yurt dışına açtırmanız veya KKTC’den yeni bir operatör seçerek hat almanız gerekecektir.

Lütfen iniş yapmadan önce Türkiye’de kullandığınız hattın hücresel ağ bağlantısını kapatmayı unutmayın!

Kıbrıs’tan telefon alıp “Türkiye’ye getirebilir miyim?” ve “Kıbrıs’ta Telefon Fiyatları ne kadar?” sorusunun cevabı için 🔗buraya tıklayarak makalemizden öğrenebilirsiniz.

Yurt Dışına Arama Özelliğini Aktif Edin

Bunun sebebi farklı bir ülke olduğundan cep telefonunu şirketleri hangi operatörü kullanıyorsanız roaming uygulamaktadır. Eğer Kıbrıs’a gittiğinizde hattınız yurt dışına açık değilse hattınızı kullanamayacaksınız .Seyahat yapmadan önce Türkiye’deki hattınızı online işlemlerden yada çağrı merkezinden yurt dışına açtırmanız gerekecektir. Aksi halde adaya uçaktan indiğinizde operatörünüz çalışmayacaktır.

Müşteri Hizmetlerini Arayın

Yurt dışına arama özelliği ile yurt dışına dolaşım özellikleri farklıdır. Bunu kullanıcı olarak ayırt etmemiz gerekecektir. Eğer Türkiye’de yaşıyorsanız yurt dışına arama özelliğini aktif ettiğinizde yurt dışında başka ülkede yaşayan birini arayabileceğiniz anlamına gelmektedir. Yurt dışında dolaşım ise; bulunduğunuz ülkeden farklı bir ülkeye gitseniz dahil operatörünüzü orada kullanabileceğiniz anlamına gelmektedir.

Bu sebeple adaya gitmeden eğer kısa bir süre kalacaksanız operatörünüzün yurt dışı dolaşımının acık olduğuna dikkat ediniz.

KKTCELL ve Telsim Bir Hat Satın Alın

Diğer dikkat edilmesi gereken bir husus daha var adada Kıbrıs’da Türkiye’de olduğu gibi bir çok operatör yoktur. Sadece KKTCELL (Turkcell) ve Telsim (Vodafone) operatörleri mevcuttur. Eğer Türkiye’de Türk Telekom Mobil (eski adıyla AVEA) kullanıyorsanız hizmet alamayacağınızı unutmayın.

Bu durumlarda adaya iner inmez gerek havalimanlarından gerek operatör satış noktalarından yeni hat almanız gerekecektir.

90 Günden Sonrası İçin IMEI Kayıt Ettirme

3 aydan fazla bir süre adada kalmayı düşünüyorsanız farklı bir ülkede olduğunuzda telefonunuz IMEI adresi Türkiye üzerine kayıtlı olduğundan 90 gün geçtiğinde telefonunuz otomatik olarak kapanacaktır. Buraya dikkat etmeniz gerekmektedir. Hattınız değil telefonunuz kullanıma kapanacaktır. Bu sebeple telefon üzerinde hiç bir hattı kullanamayacak ve arama yapamayacaksınız. Bunun için IMEI numarası Kıbrıs üzerine kayıtlı bir telefon almanız yada telefonunuzun kaydını Lefkoşa’da yaptırmanız gerekmektedir.

Eğer uzun süre kalacaksanız bu işlemi hemen yapmanıza gerek yoktur operatörünüz sizlere bunun bilgisini SMS olarak sizlere göndermektedir.

Yorumlar (0)