Kıbrıs’tan Ne Alınır? Kıbrıs’ın Neleri Meşhur?

Kıbrıs, ülkemiz insanları tarafından çok tercih edilen bir tatil yeridir. Birçok turisti tatil beldeleri ve gece hayatı ile kendi içine çekmektedir. Ülkenin geniş bir yemek ve alışverişi kültürü bulunmaktadır. Lefkoşa pazarı, Girne çarşısı, Lefkoşa Büyük Han gibi alışveriş alanlarında aradığınız her şey ve daha fazlasını bulabilirsiniz. Ayrıca dünyaca ünlü markaları burada çok ucuz fiyatlarda bulabilirsiniz. Kıbrıs yemek kültürü ile ülkenize dönerken götürebileceğiniz birçok alternatifi yazımızda bulmanız mümkün.

Kıbrıs’taki Meşhur Yiyecekler

Kıbrıs her ülkede olduğu gibi geniş bir mutfağa sahiptir. Türk mutfağına yakın olan yiyecekler turistler tarafından da çok seviliyor ve tercih ediliyor. Kıbrıs’a geldiğinizde mutlaka tadına bakmanız gereken yiyecekler aşağıdaki gibi sıralanabilir;

Hellim Peyniri

Kıbrıs denildiği zaman akla gelen ilk yiyeceklerden biri hellim peyniridir. Hellim peyniri, keçi sütünden yapılır ve uzun süre dayanıklıdır. İnek sütünden yapılan hellim peynirleri fazla dayanıklı olmadığı için çok tercih edilmiyor. Kıbrıs’a yolunuz düşerse kesinlikle hellim peynirinin tadına bakmanızda fayda var.

Şeftali Kebabı

Kıbrıs’ın en ünlü yemeğidir şeftali kebabı. Koyun ve keçi kıymasının karışımıyla elde edilen kıymanın sadece baharat ve maydanoz ile yoğurulup kömürde pişirilmesiyle ortaya çıkar. Yemekte isminin aksine şeftali meyvesi bulunmuyor.

Ceviz Macunu

cevi

Kıbrıs’ta bu yiyecek aktarlar ve her marketlerde bulunabilir. Genelde kahvenin yanında servis edilen bir tatlıdır. Bazı kişiler ceviz macununu kahvaltı saatlerinde de sofrasında yer vermektedir.

Piruhi

Her Kıbrıslının sofrasında görülebilen bir mantı yemeğidir. Bu mantının içerisinde hellim peyniri bulunur yani bildiğimiz mantının aksine değişik bir lezzettir. Lefkoşa restoranlarında bu yemeği bulmamız mümkün.

Küp Kebabı

Uzun yıllar yoksulluk çeken bir ülke olmuştur Kıbrıs. O zamanlarda zengin kişilerden çalınan koyunlar pişirilerek yapılır. Bu sebeple bu yemeğin diğer bir ismi de hırsız kebabıdır.

Samarella

İçerisinde bol tuz ve kekik bulunan keçi eti çam yapraklarının arasında kurutulur ve mükemmel bir aroma elde edilir. Genellikle buradaki insanlar bu yiyeceği konyak ile beraber tüketir.

Kıbrıs’tan ülkenize dönerken almanız gereken hediyelik eşya önerileri şu şekildedir;

  • Seylan çayı
  • Tepsi, biblo
  • Bileklik ve takı çeşitleri
  • Porselen eşyalar
  • Hellim peyniri
  • Kıbrıs çileği

Yukarıdaki gibi Kıbrıs’tan alınabilecek hediyelikleri listelemek mümkün.

Alkol Ve Tütün Ürünleri

Kıbrıs’ta alkol ve tütün ürünleri ülkemize göre daha ucuz maliyet ile almak mümkün. Fakat ülkemize sadece 3 litre alkol getirebiliriz. Bu konuda bir sınırlandırma var.

Tekstil Ve Ayakkabı Ürünleri

Türkiye’de satılan ayakkabı ve çantaları burada daha ucuz bir maliyet ile almamız mümkün. Ayrıca birçok ünlü marka burada kolaylıkla bulunabilir. Lefkoşa ve Girne’de birçok tekstil ürünü bulabilirsiniz.

Kozmetik ve Parfüm

Ülkenizde pahalı bir şekilde alabileceğiniz kozmetik ve parfüm ürünlerini burada çok daha ucuz fiyata bulabilirsiniz. Ünlü bakım ve kozmetik ürünleri turistlerin ilgisini çekiyor ve ülkelerinde giderken yanlarında alacakları eşyalar arasında yer buluyor.

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *