KKTC’de Öğrenci olmak (Kıbrıs’ta Okumak ve Maliyet Hesaplamaları)

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, birçok öğrencinin hayallerini süsleyen ve en iyi üniversite ülkeleri arasında yer alıyor. Kıbrıs’a üniversite eğitimi için giden öğrenciler, eğitim öğretim yılları boyunca eğlenceli birçok aktivitede yer alıyor. Hayatlarının en güzel yıllarını Kıbrıs üzerinde eğitim alırken geçiriyorlar. Ancak üniversite eğitimi almak için Kıbrıs’a gidecek olan öğrenciler, buradaki giderlerini hesaplamak ve maliyet çıkarma işlemi yapmak zorundadır.

Kıbrıs, Türkiye’ye oranla daha pahalı bir ülke olmaktadır ve para birimi Euro olmaktadır. Yani buraya gelen öğrencilerin giderleri Euro üzerinden olmaktadır. Ayrıca Kıbrıs üzerinde yer alan tüm üniversiteler, özel olmaktadır. Dolayısıyla tam burslu kazanmayan öğrenciler, belirli bir ücret ile Kıbrıs üzerinde okumaktadır.

Neden Kıbrıs Üzerinde Okunmalıdır?

Kıbrıs üzerinde yer alan üniversiteler, yabancı dil ile dersler vermektedir. Burada okuyan tüm öğrenciler, diğer öğrencilere oranda daha iyi bir şekilde yabancı dil öğrenmektedir. Ayrıca Kıbrıs üniversiteleri, mühendislik alanlarında da son derece kaliteli bir eğitim vermektedir. Bu eğitimler öğrencileri her zaman bir adım öne geçirmektedir.

Eğitim kalitesinin yanı sıra Kıbrıs, son derece fazla sosyal faaliyet alanına sahip bir ülkedir. KKTC’de okuyan üniversite öğrencileri birçok sosyal faaliyete katılabilir. Ayrınca öğrencilerin kendilerini geliştirmeleri içinde birçok kulüp yer alıyor. Bu sayede öğrenciler üniversite eğitimleri boyunca kendilerini her türlü yönden geliştirebilmektedir.

KKTC’de Yer Alan Üniversiteler

KKTC’de birçok üniversite yer alıyor. Bu üniversiteler her türlü alandan kaliteli bir şekilde eğitim veriyor. Bu üniversitelerde eğitim gören tüm öğrenciler, kendilerini her türlü alanda rahat bir şekilde geliştirebiliyor.

KKTC’de yer alan üniversiteler şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Ada Kent Üniversitesi
 • Akdeniz Karpaz Üniversitesi
 • Atatürk Öğretmen Akademisi
 • Doğu Akdeniz Üniversitesi
 • Girne Amerikan Üniversitesi
 • Girne Üniversitesi
 • Yakın Doğu Üniversitesi
 • Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi
 • Lefke Avrupa Üniversitesi
 • Kıbrıs İlim Üniversitesi
 • Kıbrıs Batı Üniversitesi
 • Kıbrıs Amerikan Üniversitesi

KKTC topraklarında yer alan üniversiteler bu şekilde sıralanmaktadır. Türkiye’den gidecek olan tüm öğrenciler ÖSYM tarafından düzenlenen üniversite sınavı ile bu üniversitelere giriş yapabilmektedir.

KKTC Öğrenci Gideri Ne Kadar?

KKTC, Türkiye’ye göre oldukça pahalı bir ülke olmaktadır. KKTC, para birimi olarak Euro kullanmaktadır. Bu da öğrencilerin cebini oldukça yakmaktadır. Ancak planlı harcamalar ile beraber oluşacak tüm maddi sıkıntıların önüne geçilmektedir.

KKTC’de bir öğrencinin ortalama yıllık giderleri şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Ev kirası 4000 TL (Yıllık)
 • Elektrik, Su, İnternet 1500 TL (9 aylık)
 • Mutfak masrafı 2500 TL (9 aylık)
 • Türkiye’ye gidiş geliş 3000 TL (2 kereye mahsus)
 • Cep harçlığı 3000 TL (9 aylık)
 • Okul harç ücreti 1000-4000 TL (Aylık)

Öğrencilerin KKTC’de ortalama giderleri bu şekilde olmaktadır. Yıllık olarak hesaplandığı zaman KKTC’de okuyan bir öğrencinin 15 bin ila 19 bin arasında gideri olmaktadır.

KKTC’de Yurtlarda Kalmak

KKTC’de okuyan öğrenciler, KYK tarafından açılmış olan devlet yurtlarında kalabilirler. KYK tarafından açılmış olan yurtların aylık olarak fiyatları özel yurtların çok çok altında olmaktadır. KYK yurtları 180 TL ila 340 TL arasında aylık olarak para almaktadır. Ayrıca sabah ve akşamları ücretsiz olarak yemek vermektedir.

Kıbrıs İmkanları Nelerdir?

Kıbrıs üzerinde eğitim almak isteyen kişiler, Kıbrıs imkanları hakkında birçok konuyu merak etmektedir. Ulaşım, gezilecek yerler, kütüphaneler, kafeler ve birçok konu hakkında araştırmalar yapmaktadır. Öncelik olarak Kıbrıs, bir çeşit ada ülkesidir. Gezilecek sahil kenarları, kafeler ve turistlik yerlere sahiptir.

Kıbrıs üzerinde okuyan öğrenciler, okullarından arta kalan vakitlerde birçok aktivite içerisinde yer alabilir. Öğrenciler için birçok imkan sunan Kıbrıs, okumak için en ideal ülkeler arasında yerini almaktadır.

KKTC’de Öğrenci Olmak Nasıldır?

KKTC’de öğrenci olmak, son derece ayrıcalık olarak nitelendirilmektedir. Kıbrıs, diğer ülkelere göre daha kaliteli bir eğitim öğretim hizmeti sunuyor. Ayrıca öğrenciler her türlü alanlarda, kolay bir şekilde kendilerini geliştirebiliyor. Kıbrıs üzerinde eğitime başlayan öğrenciler kaliteli bir eğitime tabi tutuluyorlar.

Kıbrıs, öğrenci ülkesi olmaktadır. Her yıl binlerce öğrenci Türkiye’den eğitim amaçlı gitmektedir. Ayrıca İran, Amerika, İtalya, Almanya ve çeşitli Asya ülkelerinden de eğitim amaçlı KKTC’ye gelen öğrenci bulunmaktadır. Kıbrıs, kendilerini geliştirme bakımından öğrencilerine, birçok hizmeti kolay bir şekilde sunmaktadır.

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *