Kıbrıs’da Üniversite Okumak, Okul Ücretleri ve Öğrenciler İş İmkanı

4’ü yurt dışı merkezli, 16’sı yerel merkezli, 2’si meslek okulu olmak üzere Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde toplam aktif olarak hizmet vermekte olan 22 tane yüksek öğrenim kurumu bulunmaktadır. Bunlar arasında tabi ki de en çok tercih edilen üniversiteler;

  • Girne Amerikan Üniversitesi,
  • Yakın Doğu Üniversitesi,
  • Doğu Akdeniz Üniversitesi
  • Lefke Avrupa Üniversitesi
  • Girne Üniversitesi

Kıbrıs’ta ki Üniversiteler hakkında bilgi ve ücretlerini öğrenmek için buraya tıklayınız

En çok tercih edilmekte olan üniversitelerdir. Kıbrıs’ta üniversitelerin hemen hemen hepsinin (özel) okullar olmasından dolayı öğretim ücretleri bulunmaktadır.

Tam burslu, %75 burslu, %50 burslu, %25 burslu ve ücretli olarak kayıtlar alınmakta ve tercihler yapılmaktadır. Türkiye yerleştirme puan sistemine göre bakacak olursak Kıbrıs üniversitelerinde ki bölümlerin puanı Türkiye’ye göre oldukça düşük olduğunu görebiliriz bu yüzden birçok öğrencinin istediği bölümleri ücretli veya tam burslu olarak okuması burada mümkün olabilmektedir.

Okul ve Bölüm Ücretleri

Kıbrıs’ta okul okumanın biraz pahalıya patladığını söyleyebiliriz. Özellikle Girne bölgesinde ki üniversitelerde okuyan öğrencilerin aylık verdiği kiralar, yemek masrafları ve okul masrafları göz önünde bulundurursak pek de rahat bir öğrencilik süreci geçmemektedir. Tabi ki de bunun alternatifleri bulunmaktadır, mesela okul yurtları, (tabi ki bu rahatına düşkün öğrencilerin genellikle tercih etmediği konaklama imkanıdır) en az 3 kişiyle ev kiralama, okulların sunmuş olduğu ulaşım hizmetlerini kullanmak, aylık mutfak alışverişi yapmak (evde yemek pişirmek), masraflarınızı yarıya düşürecektir.

Eğitim Seviyesi

Eğitim konusuna gelirsek de Kıbrıs üniversiteleri Türkiye’deki üniversitelere göre daha iyi bir öğrenim hizmeti sunduğunu söyleyebiliriz. Özellikle İngilizce bölümlerin daha çok olmasından dolayı Kıbrıs’ta kaldığınız veya okuduğunuz süre içerisinde dil öğrenmemiş olmanız imkansızdır.

Öğrenciler İçin İş İmkanları

Ayrıca iş imkanı açısından Türkiye şartlarına göre Kıbrıs’ta yaşayan öğrencilerin ekstra iş bulma imkanları daha yüksektir. Çünkü Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti turizm ve gece hayatı yönünden oldukça aktif olan bir yerdir.

Oteller, casinolar, kafe ve restoranlar, eğlence mekanları birçok öğrenciye iş imkanı sağlamaktadır. Bu yüzden Kıbrıs’ta yaşayan bir çok öğrenci çalışmakta ve yaşam şartının zorluğunu denetleyebilmektedirler.

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *