Kıbrıs’a Nasıl Gidilir?

Kıbrıs, Akdeniz’in güzellikleriyle ünlü ve tarih boyunca farklı kültürlere ev sahipliği yapmış bir ada ülkesidir. Turkuaz renkli denizi, güneşi ve plajlarıyla tatilciler için cazip bir destinasyondur. Kıbrıs’a gitmek için genellikle uçak veya feribot kullanılır. Uçakla seyahat, hızlı ve yaygın tercih edilen bir seçenektir.

Kıbrıs’a gitmek için farklı ulaşım yöntemleri bulunmaktadır. Kıbrıs, Türkiye’ye bağlı KKTC (Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti) ve Güney Kıbrıs Rum Kesimi olarak iki ayrı bölgeden oluşmaktadır. Her iki bölgeye de ulaşım farklı şekillerde gerçekleşebilir.

  1. Uçakla: Kıbrıs’a en yaygın ve hızlı ulaşım şekli uçakla seyahattir. Kıbrıs’a çeşitli ülkelerden direkt uçuşlar düzenlenmektedir. Kıbrıs’a uçakla gidecekseniz, varış noktanıza bağlı olarak Larnaka veya Ercan Havaalanını tercih edebilirsiniz.
  2. Denizyolu ile: Eğer Türkiye’den KKTC’ye gitmek istiyorsanız, Türkiye’nin Mersin, Taşucu, Alanya, Antalya veya İstanbul gibi limanlarından feribot veya deniz otobüsü ile Kıbrıs’a geçiş yapabilirsiniz.
  3. Karayolu ile: Eğer Türkiye’den Güney Kıbrıs Rum Kesimi’ne gitmek istiyorsanız, Mersin’den Taşucu Limanı’na giderek oradan feribotla Limasol Limanı’na geçebilirsiniz.

Güney Kıbrıs Rum Kesimi’ne gidecekseniz, Schengen vizesine veya vize muafiyetine sahip olmanız gerekebilir. KKTC’ye gidecekseniz, bazı ülkelerin KKTC’ye yönelik vize politikaları değişebilir, bu nedenle seyahatten önce resmi makamlardan güncel bilgi almanızda fayda vardır.

Unutmayın ki, Kıbrıs adası iki ayrı politik bölgeye sahiptir. Yani KKTC ve Güney Kıbrıs Rum Kesimi farklı yönetimlere sahiptir. Dolayısıyla seyahat ederken nereye geçiş yapacağınıza ve gereksinimlere dikkat etmeniz önemlidir. Özellikle vize, kimlik ve pasaport gibi seyahat belgelerinizi önceden kontrol etmeniz ve resmi makamlardan bilgi almanız tavsiye edilir.

Türkiye’den KKTC’ye Uçak Seyehati Süresi

Türkiye ve KKTC birbirine oldukta yakındır. Bu sebeple uçak yolculuğu oldukça kısadır. Türkiye’den Ercan Havaalanına varış süreleri şu şekildedir:

İstanbul Havalimanı’ndan70 dakika
Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan70 dakika
Ankara’dan70 dakika
İzmir’den60 dakika
Antalya’dan45 dakika
Adana’dan30 dakika
Hatay’dan35 dakika
Gaziantep’ten60 dakika

Belirtilen uçuş süreleri direkt olarak Türk Hava Yolları, AnadoluJet ve Pegasus hava yolları gerçekleşmektedir.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir