Kıbrıs’a Nasıl Gidilir? Feribot’la Nasıl Gidilir?

Kıbrıs dört tarifi denizlerle çevrili bir ada olduğunda hava yolu ve deniz yolu üzerinden ulaşım yaptırtmaktadır. Mersin’in Taşucu ilçesinden vapur ile yada Adana, İzmir, İstanbul, Ankara gibi büyük şehirler üzerinden direk uçuşlar ile gidebilirsiniz.

Kıbrıs yavru vatan olarak adlandırılmaktadır. Kıbrıs’ta uzun bir süre kalacaksanız zaten bu hikayenin tamamını orada öğreneceksiniz . Kısa süreliğine yada bir süreliğine bir gezi düşünüyorsanız bu konuda sizlere yardımcı olmaya çalışacağım.

Kıbrıs Ulaşım Seçenekleri

Kıbrıs dört tarifi denizlerle çevrili bir ada olduğunda hava yolu ve deniz yolu üzerinden ulaşım yaptırtmaktadır. Mersin’in Taşucu ilçesinden vapur ile yada Adana, İzmir, İstanbul, Ankara gibi büyük şehirler üzerinden direk uçuşlar ile gidebilirsiniz.

Kuzey Kıbrıs’a Giriş İçin Vize Gerekir mi?

Kuzey Kıbrıs’a turist olarak giriş yapan uluslararası gezginler için vize gerekmez. Uluslararası gezginler, 90 güne kadar geçerli bir geçerli bir Türkiye vizesi veya mülteci kimliği ile Kuzey Kıbrıs’a vizesiz giriş yapabilirler. Ancak turistik amaçlı giriş yapanların uzun süreli vize için başvurmaları gerekebilir. Ayrıca Kuzey Kıbrıs vatandaşlarına Türkiye’de vize istenebilir.

Şehirlere Ulaşım ve Havalimanı Servisleri

Evraklarınızı tamamladığınızda Vapur ile kendi aracınızla da gidebiliyorsunuz. Tercihiniz havayolu olursa, Ercan Havalimanına iniş gerçekleştireceksiniz. Buradan ulaşım  için taksi ve ya dolmuş servisleri kalkmaktadır. Ayrıca Araç kiralama şirketleri de havalimanı’nda mevcut. Gideceğiniz ilçeler Lefkoşa ,Güzelyurt, Girne, Gazimağusa ve Lefke’dir.

Tüm ilçelerde farklı tarihler farklı güzellikler görebilme sansına sahipsiniz.. Gazimağusa diğer ilçelerden ters tarafta kalmaktadır. Lefkoşa’ya geldiğinizde buradan Girne’ye ve Güzelyurt’a geçiş yapabilmektesiniz.

Deniz görmek sahil kısmından  gitmek istiyor iseniz Girne ve Gazimağusa’yı ziyaret etmelisiniz.

Lefkoşa üzerinde kocaman düz araziler görebilir ve 5 parmak dağları ile selamlaşabilirsiniz. Aynı zamanda savaş zamanından kalma Rum evleri, yıkık dökük seklide askeri alanların içinde görülebilmektedir. Çeşitli kiliseler ve camileri gezebilirsiniz.

Güzelyurt ise mavi köşke hikayesinin başladığı ayrıca örgenci kapasitesinin yüksek olduğu Kıbrıs’ın tek barajına ev sahibi olduğu bir ilçedir.

Kıbrıs’ın Başkenti Lefkoşa

Kıbrıs fethi üzerine ilk feth edilen saldırı yapılan bölge Lefkoşa ve Güzelyurt arasında kalmaktadır. Lefkoşa Kıbrıs’ın başkenti olarak belirlense de Girne daha fazla gelişmiş ve daha fazla nüfusa sahip bir şehirdir. Lefkoşa tüm ticari faaliyetleri merkezidir diyebiliriz. Mevcut bir devlet hastanesi belediye binası ve diğer bir çok hizmeti Lefkoşa da bulabilirsiniz.

Eğlence ve Tatilin Kalbi Girne

Girne ise daha çok eğlence üzerine kurulmuş bir ilçe olarak kalesi ile tarihe eşlik etmiştir. Konumu ve bulunduğu yer itibariyle bir çok devletin eline geçerek çeşitli değişiklikler yapabilmemi günümüze kadar gelmiştir. Caddeleri ve otelleri yani sıra deniz kıyısında olmasının avantajı ile deniz turları düzenlenmektedir.

Gazimağusa’yı Görmeden Dönmeyin

Gazimağusa dört tarafı surlarla çevrilmiş zamanında güvenliği oldukça yüksek fethi zor olan bir kaleydi. Orada bulunmuş her medeniyete ait kalıntılara yer vermektedir.

GIrne ve Gazimağusa sahil kısmında bulunduğundan vapur turları ve plajları ile en çok tercih edilen şehirler arasındadır. Ayni zamanda sahil kısmında olan otellerde oldukça dikkat çekici ve lüks.

Kıbrıs’a Kendi Arabanızla Gitmek Ne Kadardır? Yol Süreçleri Nasıl Olmaktadır?

Kimi zaman yolculuğu tek başınıza sevdikleriniz ile rahat rahat yapmak isteyebilirsiniz. İstediğiniz yerde durmak, istediğiniz şarkıları dinlemek tamamen istediklerinize şekillenen bir yolculuk ile keyifle Kıbrıs’a varmak isteyebilebilirsiniz. 

Bunu yapmak için Kıbrıs’a gitmenin ne kadar bir maliyeti olabileceği, cebinizden çıkacak paraların ne kadar olacağını da araştırmalı ve seyahat planınızı da buna göre yapmalısınız. Kıbrıs gidiş konusunda oldukça kolay ve rahat ulaşım seçeneklerine sahiptir. 

Günümüz 2023 yılında, Kıbrıs’a kendi aracınız ile gitmek içni ortalama 5.000TL’lik bir yakıt ücretine ihtiyacınız var. Buda günümüzde ki yakıt fiyatları ve aracınızın durumuna göre değişkenlik gösterirken bu fiyat ortalama bir değerdir. 

İstanbul’dan hareket eden biri için 800 km’lik bir mesafe söz konusudur. Bu da artan yakıt masrafları yolculuk süresince aracınızın ne kadar yakıt harcadığına bağlı olarak, genel bir şekilde 5.000TL yakıt masrafı olabileceğini ifade eder. Tabi bunlara ek olarak, bu masraflara bin tl kadar da yiyecek ve yolculuğun sonlarına yakın vapur masrafları aynı zamamanda resmi işlemler için gereken ücretleri de ekleyebilirsiniz.

6.000TL’lik bir maliyet ile, Kıbrıs’a kendi aracınız ile gitmek oldukça kolaydır. Bu şekilde hem yolculuk boyunca keyifli hemde pek fazla otobüs ve benzeri ulaşım araçlarının daha az özgür olma rahatsızlığına dahil olmadan yolculuk yapabilirsiniz. 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir