Otomobil

Kendi Arabamla Kıbrıs’a Nasıl Gidebilirim ?

Kıbrıs dört tarafı denizle çevrili olduğundan kara yolu ile gitmek imkansızdır. Kullanılan yol ise deniz yolu ulaşımdır. Mersi’nin Taşucu’ndan vapur seferleri düzenlenmektedir. Bu seferlerde araç taşıma olmakla birlikte kendinizde aracınızın yanında seyahat yapabiliyorsunuz. İlk olarak hangi ilde yaşıyorsanız Mersin’e kadar arabanızla seyahat edip Mersin’den aracınız ile birlikte vapurla geçiş yapmalısınız.

Türkiye’den Araçla Çıkış

Aracınız ile Türkiye üzerinden çıkış yapılması için nasıl sınır kapılarında pasaport işlemleri varsa Taşucu’nda da aracınız içinde bazı işlemler yapılması gerekmektedir. Bu işlemin adına triptik denilmektedir. Yani aracınızın Türkiye üzerinden çıkış yaptığını gösteren belge olarak adlandırılmaktadır. Bu işlemi Mersin Taşucu limanından yaptırabilirsiniz.

Kıbrıs’a Araçla Giriş

Kıbrıs’a normalde pasaport ve kimlik ile giriş yapılabiliyor. Eğer uçakla seyahat edecek olsaydınız sadece kimlik ile geçiş yapabilecektiniz. Fakat arabanız ile liman üzerinden Kıbrıs’a gidecekseniz, pasaportunuzun olması gerekmektedir. Pasaportunuz yok ise aracınızı Kıbrıs’a götüremez ve limanda vapura koyamazsınız. Bu sebeple pasaportunuz yok ise pasaport başvurusu yapmanız gerekecek var ise giderken pasaportunuzu yanınıza almayı unutmayın.

Araç Ruhsatı ve Diğer Belgeler

Kendi kimlik ve pasaportunuzun yanınızda olduğu gibi aracın ruhsatınında yanınızda olması gerekir. Aksi halde aracınızı yine Kıbrıs’a geçiremezsiniz. Normalde Kıbrıs adasında 30 gün kalacaksanız bu belgeler yeterli olacaktır. Daha fazla kalacaksanız aracınızın MTV Vergi Ücretinin yatırıldığına dair belgeyide yanınızda bulundurmanız gerekecektir.

Türkiye’deki Ehliyetin Kıbrıs’da Kullanımı

Kıbrıs’da trafik Türkiye ‘ye göre ters işlemektedir. Eğer 30 gün kalacaksanız Türkiye’deki ehliyetinizi kullanabilirsiniz. Fakat 30 günden fazla kalacaksanız aracınızla uyumlu bir ehliyete ihtiyacınız olacaktır. KKTC’de bir aydan fazla kalacaksanız ehliyetinizi KKTC ehliyeti ile yenilemeniz gerekecektir. Bu işlemi oradaki sürücü kurslarından yapabilirsiniz.

Araç Sigortası

Aracınızın sigortası adada geçerli olmadığından KKTC Gümrük Kapısı’ndan geçmeden önce araç sigortanızı yaptırmanız gerekecektir.

Kıbrıs’a Neden Kendi Aracınızla Gitmelisiniz ?

Kıbrıs aşırı derecede sıcak bir ada olduğundan, tatil yada iş için gidiyorsanız, aracınızla gitmeniz sizin için daha konforlu olacaktır. Toplu taşıma için araçların eski olması ve taksilerin pahalı olması nedeniyle, bizim tavsiyemiz adaya aracınızla giriş yapmanız olacaktır.