15.05.2022 0 Yorum

Kıbrıs Kedisi Özellikleri Nedir?

Kıbrıs’a geldiğinizde her adımda görebileceğiniz Kıbrıs adasına ait Kıbrıs cinsi adlı kedinin özellikleri hakkında bilgi verip nasıl sahiplenebileceğinizi söyleyeceğiz.

Kıbrıs Kedisinin Tarihi Geçmişi

Kediler aleminin en eski ırklarından gelebildiği düşünülen 4000 yıllık geçmişi olan, hatta arkeologların Neolitik alanda kalıntıları bulunduğu açıklanmıştır. Bu cins kedinin geçmişte Mısırlılar tarafından Kıbrıs’a taşındığı düşünülüyor. Bu yüzden Mısır’da ki kedi ırklarının özellikleriyle çok benzeşmektedir.  Bizans manastırı bağlantılı olduğu da bilinmektedir. Kıbrıs kedisi Kıbrıs adasında avlanma yeteneği bir çok kedi cinsinden daha iyidir. Kıbrıs’a gelip Kıbrıs kedisi ilgisini çektiği insanların sahiplenebileceği bir kedidir. Kıbrıs’a gelip bu cins kediyi sahiplenebilirsiniz.

Kıbrıs Kedisine Nasıl Bakılır?

Kıbrıs kedisinin uzun ve kısa tüylü olarak iki çeşidi vardır. Uzun tüylü Kıbrıs kedisinin bakımı kısa tüylüye göre daha zordur. Tüy bakımı tüy dökme zamanlarında özel bakımları gibi kısa tüylüye göre meşakatlidir. Kıbrıs kedisinin ömürleri ortalama 12-15 yıl olarak tespit edilmiştir.

Kıbrıs kedisinin özelliklerinden de bahsetmek gerekirse; İnsan kucağında çok mutlu hisseder, sahiplerini takip ederler, yüksek av becerisi vardır, acıktığı zaman size bunu belirtebilir çünkü diğer cinsler gibi konuşkan kedi değildir.

Yorumlar (0)