15.05.2022 0 Yorum

Kıbrıs’a Nasıl Gidilir? Pasaport Gerekli mi?

Kıbrıs yavru vatan olarak adlandırılmaktadır. Kıbrıs’ta uzun bir süre kalacaksanız zaten bu hikayenin tamamını orada öğreneceksiniz . Kısa süreliğine yada bir süreliğine bir gezi düşünüyorsanız bu konuda sizlere yardımcı olmaya çalışacağım.

Kıbrıs Ulaşım Seçenekleri

Kıbrıs dört tarifi denizlerle çevrili bir ada olduğunda hava yolu ve deniz yolu üzerinden ulaşım yaptırtmaktadır. Mersin’in Taşucu ilçesinden vapur ile yada Adana, İzmir, İstanbul, Ankara gibi büyük şehirler üzerinden direk uçuşlar ile gidebilirsiniz.

Şehirlere Ulaşım ve Havalimanı Servisleri

Evraklarınızı tamamladığınızda Vapur ile kendi aracınızla da gidebiliyorsunuz. Tercihiniz havayolu olursa, Ercan Havalimanına iniş gerçekleştireceksiniz. Buradan ulaşım  için taksi ve ya dolmuş servisleri kalkmaktadır. Ayrıca Araç kiralama şirketleri de havalimanı’nda mevcut. Gideceğiniz ilçeler Lefkoşa ,Güzelyurt, Girne, Gazimağusa ve Lefke’dir.

Tüm ilçelerde farklı tarihler farklı güzellikler görebilme sansına sahipsiniz.. Gazimağusa diğer ilçelerden ters tarafta kalmaktadır. Lefkoşa’ya geldiğinizde buradan Girne’ye ve Güzelyurt’a geçiş yapabilmektesiniz.

Deniz görmek sahil kısmından  gitmek istiyor iseniz Girne ve Gazimağusa’yı ziyaret etmelisiniz.

Lefkoşa üzerinde kocaman düz araziler görebilir ve 5 parmak dağları ile selamlaşabilirsiniz. Aynı zamanda savaş zamanından kalma Rum evleri, yıkık dökük seklide askeri alanların içinde görülebilmektedir. Çeşitli kiliseler ve camileri gezebilirsiniz.

Güzelyurt ise mavi köşke hikayesinin başladığı ayrıca örgenci kapasitesinin yüksek olduğu Kıbrıs’ın tek barajına ev sahibi olduğu bir ilçedir.

Kıbrıs’ın Başkenti Lefkoşa

Kıbrıs fethi üzerine ilk feth edilen saldırı yapılan bölge Lefkoşa ve Güzelyurt arasında kalmaktadır. Lefkoşa Kıbrıs’ın başkenti olarak belirlense de Girne daha fazla gelişmiş ve daha fazla nüfusa sahip bir şehirdir. Lefkoşa tüm ticari faaliyetleri merkezidir diyebiliriz. Mevcut bir devlet hastanesi belediye binası ve diğer bir çok hizmeti Lefkoşa da bulabilirsiniz.

Eğlence ve Tatilin Kalbi Girne

Girne ise daha çok eğlence üzerine kurulmuş bir ilçe olarak kalesi ile tarihe eşlik etmiştir. Konumu ve bulunduğu yer itibariyle bir çok devletin eline geçerek çeşitli değişiklikler yapabilmemi günümüze kadar gelmiştir. Caddeleri ve otelleri yani sıra deniz kıyısında olmasının avantajı ile deniz turları düzenlenmektedir.

Gazimağusa’yı Görmeden Dönmeyin

Gazimağusa dört tarafı surlarla çevrilmiş zamanında güvenliği oldukça yüksek fethi zor olan bir kaleydi. Orada bulunmuş her medeniyete ait kalıntılara yer vermektedir.

GIrne ve Gazimağusa sahil kısmında bulunduğundan vapur turları ve plajları ile en çok tercih edilen şehirler arasındadır. Ayni zamanda sahil kısmında olan otellerde oldukça dikkat çekici ve lüks.

Yorumlar (0)