15.05.2022 0 Yorum

Kıbrıs Er Asker Maaşları Ne Kadar? (2022)

Askerlerin TSK tarafından yapılan görevlendirmelere uygun şekilde dağıtılması ve ihtiyaçlara göre yerleştirilmesi usulüne dayanan bir sistem vardır. Askerlik zamanı gelen ve yasal olarak engeli olmayan erlerin dağıtım ve diğer yerleştirme işlemleri yapıldıktan sonra askerin ne zaman kadar ve nerede olacağı konusundaki bilgiler de netleşmiş olur.

KKTC’de bu görev yerlerinden bir tanesidir. Türk askerlerinin farklı topraklarda bulunan dostluk amacıyla yerleştirilmiş birliklerde görev yapmaları olasılığı yasalara dayandırılarak tamamen yasal şekilde yerine getirilir. Kıbrıs ise yavru vatan şeklinde anılmasından dolayı yurtdışı görevinden daha çok yakın yerlerden birinde askerlik yapmak olarak kabul edilir.

Askere Maaş Verilmesi

Uygulanan yasalar gereği askerin bazı ihtiyaçları olabileceği düşünülerek maaş almasına karar verilmiştir.

Maaşın amacı:

  • Askerin zaruri ihtiyaçlarına destek olmak,
  • Çarşı izinlerinde veya yasal diğer izinlerinde destek olmak,
  • Askerin maddi destek alacak bir yakını olmaması halinde zorlanmasını engellemek şeklinde özetlenebilir.

Kıbrıs’ta askerlik yapacak olan veya yeni sene içinde yapması planlanan askerlerin de en sık merak ettikleri konu Kıbrıs er asker maaşı ne kadar 2021 sorusu olacaktır. Bunun hesaplaması diğer yurtdışı görevlendirmelerinde olduğu şekilde hesaplanmayacaktır.

Kıbrıs’ta Görev Yapan Asker Maaşı

Harçlık olarak verilen ve halk arasında maaş şeklinde değerlendirilen bu ödemeler zaruri ihtiyaçlar düşünülerek ve bölgesel farklılıklar göz önüne alınarak verilir. Bu kapsamda 2020 yılı için verilen harçlık bedeli 265 TL şeklinde belirlenmiştir. Harçlıklar her senenin sonunda belirlenen oranlarda artarak verilmeye devam eder. Yılsonunda belirlenen bütçe görüşmelerinde yer alan bir detaydır. Buna bağlı olarak şuan sadece 2021 yılı için tahmini harçlık değerlendirmesi yapılabilir.

Artış Ne Kadar Olur?

Yapılacak olan hesaplamalar ve yıllık bazda eklenen fark yasalar önünde belirlenmiş durumdadır. Yine de kesinlik kazanmadan net şekilde konuşmak mümkün olmaz. Yılsonu bütçesinden alacağı pay da hesaba katıldığında %10 oranında tavan artışın yaşanması beklenir. Hesaplama sonucunda tavan şekilde 242 TL olması gerekir. Tavan uygulaması olması net hesaplama yapılması yolunu kapatır.

Kıbrıs’ın Diğer Birliklerden Farkı

TSK tarafından verilen bu ödemelerin genel anlamda belirlendiği bazı durumlar vardır. Askerlerimiz doğu ve diğer şehirlerde yaptıkları görevlerin zorluklarına göre yapılan hesaplamayla ödeme alır. Kıbrıs da ülke dışında olmasından kaynaklanan durumdan dolayı doğu görevindeki erlerin yaşadıkları zorluk seviyesine paralel şekilde hesaba alınır. Bundan dolayı Kıbrıs’ta görev yapanların aynı şekilde harçlık ödemeleri yapılır.

Türkiye Geneli Asker Maaşı Ne Kadar?

İçeriğimizde Kıbrıs dışında olan askerlerin aynı şekilde asker maaşı alabildiği doğrudur. Türkiye’de bulunduğunuz bölgeye ve zorluklara göre maaş belirlenmektedir. Maaşlar düşük olsa bile askeri birlikte paraya çok ihtiyaç yoktur. Olsa bile birlik içinde her şey dışarıdan daha ucuzdur. Er asker maaşı 2021 yılında en son zamlı hali güncel fiyatı Kıbrıs’ta 285 TL’dir . Kıbrıs dışı diğer şehirlerde askerliğini er rütbesi ile yapanlar Milli Savunma Bakanlığı tarafından belirlenen bölgelerde görev yapanlar için 2021 yılında 150,00 TL’dir.

Yorumlar (0)