Evcil Hayvanlarda Oluşan Yaraların Bakımı Nasıl Yapılır ?

Hem evde beslediğimiz hem de yardım amaçlı bakımını üstlendiğimiz sokak hayvanlarının en büyük problemlerinden biri de vücutlarında oluşan yaralardır. Hastalık dışında oluşan yaralar evde bakımı üstlenen kişiler tarafından tedavi edilebilir. Peki, bu konuda nereden başlamalı nasıl devam etmeliyiz?

Yaraya İlk Müdahale Nasıl Olmalıdır?

Oluşan yaralar genellikle hem cinslerle girilen kavgalar veya küçük trafik kazaları sonucu oluşur. Bu tip yaralanmalarda bakım için öncelikle, yarayı temizleyebilmek adına, tıraş bıçağıyla yara etrafı tıraş edilerek tüylerin yara bölgesinden uzaklaştırılması sağlanır. Basit insan yaralarında olduğu gibi temizleme işlemi için oksijenli su veya tentürdiyot kullanılabilir. Bu işlem sırasında hayvan sakin olmayacağı için bir kişi tarafından tutulması gerekebilir. Bu gibi durumlarda yaraya tek başınıza müdahale etmemeye dikkat etmelisiniz. Acı çeken hayvan siz ona yardım etmeye çalışırken sizi yaralayabilir.

Kremlerin Kullanımı

Yaranın temizlenmesinden sonra iyileşme sürecini hızlandırmak ve acıyı azaltmak amacıyla anti-inflamatuar etkili veya antibiyotik içerikli kremler kullanabilirsiniz.

Bepanthol, madecassol, teramisin, fucidin gibi eczaneden rahatça satın alabileceğiniz ilaçlar küçük dostlarımızın iyileşme sürecinin hızlanması için faydalı olacaktır. Vücut yarayı kapatana kadar günde iki veya üç defa uygulanabilir. Kremi yaranın üzerine ince bir tabaka halinde uygulamalısınız. Eğer yaranın iyileşmesi uzun sürmüş ve tüyler yarayı etkileyecek şekilde uzamışsa tekrar tıraş etmenizin faydası olacaktır.

Dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri evcil hayvanınızın kullandığınız kreme alerjisi olup olmadığıdır. Kremi uyguladığınızda yaradan çok fazla akıntı geliyorsa, vücutta kızarıklıklar meydana geldiyse veya beklenmedik başka bir durumla karşılaşırsanız mutlaka veteriner hekimle iletişime geçmelisiniz.

Elizabet Yakalığı

Hayvanlar doğal olarak yarayı yalayarak iyileştirme güdüsünde olacaklardır. Yaranın, hayvan tarafından yalanarak ıslatılmasını engellemek için en uygun yol yakalık kullanımıdır. İyileşme sürecinde yaranın kuru kalması şarttır. Aksi takdirde süreç uzayacak, yara iyileşmeyecektir. Bu tip gereçler Petshop veya veteriner kliniklerinden satın alınabilir.

Yaralanmalar ciddi boyuttaysa, yukarıda bahsedilen işlemler etki etmiyorsa mutlaka veteriner hekiminize başvurmalısınız. Aksi taktirde yara enfekte olarak daha büyük sorunlara yol açabilir.

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *