Ülkeye Giriş Yapacaklara Müjde : Elektronik Bileklik Üretildi

Yakın Doğu Üniversitesinde çalışmalarını sürdüren mühendisler , dünya çapında ses getiren ve bir çok kişinin ölümüne sebebiyet veren yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınını kontrol altına alabilmek için Kıbrıs’ta test sonucu pozitif çıkan kişiler için veya ülkeye giriş yapacak olan turistler için elektronik bileklik üretmeye başladı.

Kıbrıs da son dönemler de vaka sayısı artışa geçmesinden dolayı ada genelinde bu vaka sayılarını azaltmak adına ve Covid-19 testinin sonucu pozitif çıkan ve hastalıklarının seyri hafif olan hastaların, kendi evlerinde tedavilerine devam edebilmeleri adına üretilmeye başlamış olan bir icattır diyebiliriz. Bunun yanı sıra ülkeye giriş yapan ve karantinada kalması gereken kişilerin bu kurallara uymaması  ve durumu zorlaştırması başkalarının da sağlılığını riske atmasından dolayı önlem olarak da üretilmiş olduğunu da söyleyebiliriz.

Koronavirüs Aşısı Bulundu Mu? Dünya Korona Aşısını Bulan Türk Bilim İnsanlarını Konuşuyor!

Dünya da bir çok insanın özgürlüğünü kısıtlayan, ekonomik açıdan zarara uğratan ve en çokta sağlığımızı ölümcül düzeyde bozan bu hastalığın artık son demlerinde olduğunu söyleyebiliriz. Bu virüs için dünya genelinde bir çok ülke araştırmalarını yapmakta ve gelişmeleri yakından takip etmektedir. En son yapılan araştırmalarda ülkecek bizi gururlandıran ve onurlandıran Covid-19 hastalık sürecinde önemli bir adım atan Almanya’ya göçmen olarak giden Prof. Dr. Uğur Şahin ve eşi Dr. Özlem Türeci, Covid-19’a karşı geliştirdikleri aşı ile insanlara umut oldu. Almanya’da biyoteknoloji firması BioNTech’in yeni tip korona virüse (Kovid-19) karşı geliştirmekte olduğu potansiyel aşının % 90’dan fazla etkili olduğunun açıklanmasıyla şirketin kurucularından olan Prof. Dr. Uğur Şahin ve eşi Dr. Özlem Türeci bir çok insanı bu güzel haberle sevindirdi ve hastalık sürecinde umut oldu.

Elektronik Bileklik: Hastalık Sürecindeki Etkileri Nelerdir?

Bu hastalık sürecinin geliştirilen aşılar ve tedavilerle son dönemlerini yaşadığını söyleyebiliriz. Fakat en azından bu süreci kolaylaştıracak ve vatandaşları zora sokmayacak şekilde kontrole alacak çözümlerin olması çok ihtiyaç duyulmaktadır. Virüsün artmasının ve önüne geçilemeyen bir düzeyde olmasının en etkili nedeni, korona olan veya şüphede bulunan insanların sosyal yaşantısına devam etmeleri ve virüsün yayılmasını sağlamalarıdır. İşte bu aşamada covid-19 hastasını veya ülkeye gezmeye gelen vatandaşın karantina sürecini kontrol altına alabilmek ve diğer vatandaşları riske atmamak için bu bileklik sabırsızlıkla beklenmektedir.

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *