Kıbrıs Sürüş Ehliyeti Nasıl Alınır? Geçici Ehliyet Nedir?

Kıbrıs’da araç kiralama yapacaksanız veya kendi arabanız ile Kıbrıs’a seyahat edecekseniz, geçici ehliyet veya kalıcı ehliyet almanız gerekmektedir. Sizlere Kıbrıs’ta ehliyet nasıl alınır ücretleri ne kadardır bunları tablo halinde sizlere göstereceğiz.

Kıbrıs’ta araba kullanmak isteyenlerin tek sorunu ehliyetin olmaması, Ehliyetsiz araba kullanmak başınıza büyük dertler açacağı için ilk öncelikle sürücüler Kıbrıs’ta nasıl ehliyet alırım diye sormaktadır. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde de ehliyet almak Türkiye’ye ye göre oldukça kolaydır, motor ve ilk yardım zor sınavlara tabi kalmıyorsunuz. Bizler de sizlere Kıbrıs’ta ehliyet nasıl alınır ücretleri ne kadardır bunları tablo halinde sizlere göstereceğiz.

Kıbrıs’ta Ehliyet Almak İçin Gerekenler

Eğer KKTC vatandaşı değilseniz oturma izni yada çalışma izni almanız gerekir

Herhangi bir ehliyet kursuna 1500TL Karşılığında kayıt olun.

Cuma günleri yapılan ön sınava girerek, Sınavı geçerseniz asıl sınava girmek için hak kazanmış oluyorsunuz.

Sağlık kontrolü( Aile hekiminizden sağlık raporu almanız gerekmektedir, Gözlük veya herhangi bir protez kullanıyorsanız aile hekiminiz size hastaneye sevk edebilir.)

Asıl sınavda ise arabayı 5 dakika kullanmanız yeterli olacaktır.

İşlemler ortalama 3 ay sürüyor, 3 ay içinde ehliyet sahibi olabilirsiniz.

Kıbrıs’ta ehliyetler her yıl asgari ücrete göre düzenlenen yenileme ücretlerine tabidir. Ehliyetlerinizi İçle merkezlerinde bulunan Vergi Dairelerinin ilgili birimlerinde yenileyebilirsiniz. Kıbrısta 2021 yılı ehliyet ücretleri aşağıdaki tablodaki gibidir.

 • Ehliyet sınavına girme ücreti; 210 Türk Lirası
 • Öğrenci Ehliyeti Yenileme; 210 Türk Lirası
 • 1 Yıllık Ehliyet Yenileme; 145 Türk Lirası
 • 2 Yıllık Ehliyet Yenileme; 210 Türk Lirası
 • 3 Yıllık Ehliyet Yenileme; 285 Türk Lirası
 • 5 Yıllık Ehliyet Yenileme; 430 Türk Lirası
 • Değiştirilmek İstenen Ehliyetler; 106 Türk Lirası

Kıbrıs’ta Sürüş Ehliyeti İçin İstenilen Belgeler

Yabancı Uyruklular İçin Aranan Belgeler ve Dikkat Edilecek Hususlar

 • Pasaportun aslı ve Muhaceret Dairesi tarafından pasaporta vurulan muhaceret mührünün geçerlilik süresinin dolmamış olması.
 • Gelir ve Vergi Dairesinden alınacak sınav harcını yatırdığına dair makbuz
 • TC uyruklu vatandaşlar için Nüfus cüzdanının aslı.
 • Müracaat formu

Kıbrıs Trafik Kuralları Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Her ülkede olduğu gibi, güvenli ve yasal bir sürüş deneyimi sağlamak için direksiyona geçmeden önce trafik kurallarının ve düzenlemelerinin farkında olmak çok önemlidir. 

Kıbrıs’ta araç kullanırken akılda tutulması gereken en önemli şeylerden biri, Kıbrıslıların tıpkı İngiltere ve Avustralya’da olduğu gibi yolun sol tarafında araç kullanmalarıdır. Sürüşün yolun sağ tarafından yapıldığı bir ülkeden geliyorsanız alışmak biraz zaman alabilir, bu nedenle her zaman tetikte olun ve yol işaretlerine ve işaretlerine çok dikkat edin.

Kıbrıs’ta kentsel alanlarda 50 km/sa (31 mph), kırsal yollarda 80 km/sa (50 mph) ve yollarda 100 km/sa (62 mph) olan hız sınırlarına uymak da önemlidir. Bu hız sınırları tavsiye niteliğinde değildir, her zaman uyulması gereken katı kurallardır, çünkü ihlal edilmesi ağır para cezalarına ve hatta ehliyetinizin askıya alınmasına neden olabilir.

Ayrıca hem sürücünün hem de araçtaki tüm yolcuların emniyet kemeri takması zorunludur ve araç hareket etmeden önce tüm yolcuların emniyet kemeri takmasını sağlamak sürücü sorumluluğundadır. Emniyet kemeri takmamak, sürücü belgenize para cezası ve ceza puanı verilmesine neden olabilir.

Kıbrıs’ta alkol veya uyuşturucu etkisi altında araç kullanmak kesinlikle yasaktır ve yasal kan alkol sınırı %0,05’tir. İçki içerken ve araba kullanırken yakalanırsanız, para cezası ve hatta hapis cezasıyla karşı karşıya kalabilirsiniz. Araba kullanmadan önce alkol almaktan kaçınmak her zaman en iyisidir ve alkol almayı planlıyorsanız, bir sürücü kiralamak veya toplu taşıma araçlarını kullanmak her zaman en iyisidir.

Eller serbest bir cihaz olsa bile, Kıbrıs’ta araba kullanırken cep telefonu kullanmak yasa dışıdır. Arama yapmanız gerekiyorsa arabanızı yol kenarına çekip park etmelisiniz. Araba sürerken cep telefonu kullanmanın para cezaları ağır olabilir ve sürücü belgenizde ceza puanlarına neden olabilir.

Çocuklarla seyahat ederken, Kıbrıs’ta çocuk güvenliği düzenlemelerine uymak önemlidir. 10 yaşından küçük çocuklar aracın arka koltuğuna oturmalı, yaşlarına ve boylarına uygun çocuk koltuğu veya çocuk koltuğu kullanmalıdır. Bu düzenlemelere uyulmaması, sürücü belgenize para cezası ve ceza puanı verilmesine neden olabilir.

Arabanızı Kıbrıs’ta park ederken her zaman yol işaretlerine ve işaretlerine dikkat edin. Kaldırım kenarına veya herhangi bir yaya bölgesine park etmemelisiniz ve engelli bölgesine veya park yasağı olarak işaretlenmiş herhangi bir alana park etmemelisiniz. 

Trafik kurallarının ve düzenlemelerinin farkındaysanız, Kıbrıs’ta araba kullanmak keyifli bir deneyim olabilir. Aracınızı yolun sol tarafından sürmeyi, hız limitlerine uymayı, emniyet kemeri takmayı, alkol almayı, cep telefonu, çocuk güvenliği ve park kurallarına uymayı unutmayınız. Bu kurallara uyarak Kıbrıs’ta araç kullanırken güvenliğinizi sağlayabilir ve yasal sorunlardan kaçınabilirsiniz.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir