Dünya’nın En Güzel At Irkları

Atlar memeliler sınıfından bir canlıdır. Genellikle asil bir hayvan olarak tanınırlar ama oldukça hassas hayvanlardır. Köpeklerden sonra insanın en sadık dostudur atlar. Atlar da kendi arasında ırklarına göre ayrılıyor.

Dünyanın En Güzel Ve En Güçlü At Irkları

Dayanıklılığı, atikliği, hızları ve iş görebilirliği yüksek olan atlardır.

En Popüler Yakışıklılar: Arap Atları

Arap atları, dünya da ünlü oldukça tanınmış atlardır. Orta Doğu’daki atların kalıntılarında çok eski ırkların başında gelir. 4500 yıllık modern attır. Tarih zarfında bu atlar savaşlarda, ticaretlerde oldukça çok kullanıldı. Bunun nedeni Arap atları hızlı, dayanıklı ve güçlüler. Aramalarda popüler olup ücret olarak da pahalı olan arap at istatistikleri fiyat listelerinde atı almak isterseniz aşağı yukarı 100 bin doları gözden çıkartmalısınız.

Yarışların Galibi Safkan Atlar

Safkan at ne demek  Yarışlardaki gösterdikleri hız ve dayanıklılık yeteneklerinden dolayı ünlü bir türdür. Safkan atlar hem sıcakkanlı hem de öfkeli atlardır. Safkan at cinsi özellikleri, uzun boylu, dayanıklı, ince, hızlı ve atletik olmasıdır. Safkan at yetiştiriciliği yapmak istiyorsanız öncelikle safkan ata sahip olmalısınız. Safkan atların fiyatı yaklaşık olarak 90 bin dolardır. Ülkemizde safkan at görmek isterseniz safkan at çiftliği Çanakkale‘de bulunmaktadır.

En Eski Irklardan Morgan Atı

Morgan atı, Amerika Birleşik Devletleri’nde geliştirilmiş bilinen en eski ırklardan kabul edilir. Güçlü özelliklerinden dolayı dünyanın en iyi atları arasında yerini alır. Morgan atı 1978’li yıllarda ağır iş taşıtmak için kullanılırdı. Kereste taşımacılığı işlerinde kullanılırdı.

Kütük çekmek konusunda kendi ağırlığına karşı neredeyse iki katı ağırlığa sahip olan rakiplerini genellikle yenerdi.

Benekli At

Amerika Birleşik Devletleri’nde yetişen Amerikan benekli atları çok güçlü olmasından dolayı dünyaca ünlü at türleri arasındadır. Oldukça pahalı atlar arasında da üst sıralardadır. Siyah benekli at cinsi, beyaz benekli at, sarı benekli at gibi birkaç tür benekli at çeşidi bulunmaktadır.

Çeyrek At

Çeyrek at, Amerika Birleşik Devletleri’nde yetiştirilmiş dünyadaki  ünlü ve en iyi at cinsidir. Kısa mesafe oldukça hızlı depar atarak öne çıkar. Diğer atlara “çeyrek mil” kadar fark atarak geride bıraktığından dolayı “Çeyrek At” denilmiştir. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en ünlü at türüdür. Hem yarışlar da hem de rodeolarda kullanılır. At gösterilerinde de oldukça yetenekli ve çiftlik atı olarak da yardımcı bir at olarak bilinir.

Dünyanın En Güzel Ve Vahşi At Irkı: Mustang

Mustang atları vahşi atlardır. Fakat bir ara evcileştirildiler. Gerçek Mustanglar, sömürgelik zamanında İspanyol atlarıydı. Renkleri sabit değil, farklı renklerde de olabilirler. Günümüzde ki serbest halde gezen Mustang atları sürülerine insanların tarafından yapılar genetik takviyesiyle, Birleşik Krallıktaki süvari atları ve çeyrek mil atları türünün karışımından meydana gelmiş bulunmak. Mustang atı fiyatları oldukça yüksek miktarlarda olup sahip olunması zor bir at ırkıdır.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.