Kıbrıs’tan Türkiye’ye Araç Getirilir mi?

Kuzey Kıbrıs’tan araba alıp Türkiye’ye nasıl getiririm sorusunun yanıtını vereceğiz.

Kıbrıs’tan araba almaya karar verdiniz ve bu arabayı Türkiye’ye getirmek istediniz. İlk öncelikle Kıbrıs’ta öncelikle oturum izniniz olup 6 ay Kalmanız gerekmektedir. Ardından aracı satın alabilirsiniz. Noterden aracın devrini aldıktan sonra Türkiye’ye getirebilirsiniz ama 2 yıl. Evet araç sadece Türkiye’de 2 yıl kalabilir. Araç ile Türkiye’ye gelirken aracın yurt dışı çıkış belgesini almanız gerekmektedir. Ardından son olarak gümrük de aracı zorunlu sigorta yaptırmalısınız.

Araç ile Türkiye’ye geldiğinizde arabanızı üçüncü şahıslar tarafından kullanıldığı tespit edilirse cezai işlem hatta aracınıza el konulmasına kadar sorun büyüyebilir. Arabayı, sizinle beraber son 6 ayını Kıbrıs’ta geçirmiş Birinci derece yakınız olması halinde kullanabilirler.

Kıbrıs’ta aracınız ile 2 yılı doldurduktan sonra ise 3 ay içinde arabanızın Kıbrıs’a dönmesi şarttır. Eğer araç Türkiye’de kalırsa Gümrük aracınızı bağlayabilir veya cezai işleme tabii tutulabilirsiniz.

Sonuç olarak özetlemek gerekirse, Kıbrıs’ta oturumu olup son 6 ayını geçirmiş vatandaşlar arabayı satın aldıktan sonra yurtdışı çıkış iznini alır, Gümrük de arabayı zorunlu sigorta yaptırır ve Türkiye’ye arabasını getirebilir. Getirdikten 2 yıl bitiminin ardında 3 ay içinde geri dönmesi gerekir.

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *